Jdi na obsah Jdi na menu
 


2019_05 - Alpy 2019 aneb oslava "padesátky"

23. 7. 2019

Všechny fotky jsou zde

Termín:

středa 24. července - neděle 28. července 2019

Účastníci:

Jarda A., Robert B., Jan K., Petr N., Petr P., Jarda S., Petr V., Petr K..

Lokalita:

Rakousko - Oberösterreich - Spital am Pyhrn

Ubytování:

Ferienhaus Mountain View

Zvláštní poděkování

Jardovi BU za přípravu pokrmů a občerstvení na celý pobyt a paní Evě za skvělé borůvkové knedlíky

První den – středa

Tradiční sraz na parkovišti APENEX v ČB. Pečlivá nakládka kol, káva a buchta a hurá směr Kalkalpen.

odjezd.jpg

Na místo přijíždíme kolem poledne. Vítá nás nádherný dvoupodlažní apartmán se zahradou. Vše máme pro sebe a můžeme se vybalit. Jako první samozřejmě sudy a chlazení. Už to všechno pěkně vrká a točí se první orosené sklenice

kcuchyne.jpg

Odpoledne se vydáváme na cestu pouze v užší skupině. Někteří zůstávají na apartmánu a objímají sudy piva. První den je vždy kritický, ale jsou natolik silní, že se toho nebojí.

My ostatní využíváme slunečného počasí a poznáváme krásy blízkého okolí. Směřujeme po cyklostezce směrem na Edlbach a dále na Roßleithen až k jezeru Glenkersee. U jezera zastavujeme na jedno (dvě) orosené, neboť teplota stoupá nad 30 st. Nádherné jezírko na koupání, ale odrazuje nás poměrně hodně lidí. A taky nemáme plavky, tak nechceme, aby se na nás vrhaly místní dámy.

jezero_3.jpg

Cesta zpět vede na apartmán přes Spital am Pyhrn. Trasa je z větší části po asfaltových nebo štěrkových cyklostezkách, což někteří kritizují, ale výhledy do kraje tento drobný nedostatek do jisté míry kompenzují.

Po návratu nacházíme naše spolubydlící již ve značně unaveném stavu. Přidáváme se k této skupině a podléháme stejnému opojení. Vrcholem večera je oslava našeho kamaráda Jardy BU (50), předávání dárků a bujaré veselí do ranních hodin.

 

Přijel se na nás podívat i pan domácí (Hausmeister) s přítelkyní, která se stará o apartmán. Po pár pivech všichni brilantně hovoříme Německy s hornorakouským dialektem. Zvláště oslavenec se vyjadřuje skoro jako rodilý mluvčí.

Celkem jsme ujeli 28 km a nastoupali 500 m

 

Druhý den – čtvrtek

Ve čtvrtek se již vydáváme s plným odhodlání na trasu všichni. Někteří mají ještě dech sedmihlavé saně, nicméně hrdinně sedlají své bajky. Poslední kontrola bajků a hurá do hor.

Společně vyjíždíme přes městečko Windischgarsten směrem do lyžařského střediska Hinterstoder. Počátek trasy vede po asfaltu a do kopce. Během první hodiny vypotíme zbytky alkoholu. Máme v plánu objet okruh značený „MTB Hinterstoder“. To jsme ovšem netušili, co nás hned na začátku čeká – strmé stoupání kamenitým chodníčkem vytesaným ve skále.

stoupani_hinterstoder.jpg

Zde vypotíme každý asi litr vody. Tekutiny následně doplňujeme v útulné restauraci se zahrádkou u horní zastávky hlavní lanovky. Zde i krátce čekáme na druhý tým, který od této chvíle razí heslo „nebudeme si dělat ze života peklo“ a zastavuje ještě před stoupání v přírodní samoobsluze a pije chlazené lahváče.

prirodni_lednicka.jpg

Po občerstvení sjíždíme do vesnice Hinterstoder a v místní kavárně doplňujeme kofein. Horko je nesnesitelné, a tak usedáme raději uvnitř, kde je asi o 3 stupně chladněji. Trasa do Hinterstoderu vedla hlubokým lesem s částečnými úchvatnými výhledy do kraje.

hospa_hinterstoder.jpg

panoramata_hinterstoder.jpg

Návrat na apartmán vede z počátku dále po štěrkové cestě značeného okruhu „MTB Hinterstoder“. Od obce Vorderstoder je již běžná asfaltová cyklotrasa přes Roßleithen do Windischgarsten. Zde si dáváme zasloužená, dobře vychlazená pivečka z místního pivovaru a dále pokračujeme až na náš apartmán.

pivecko_ii.jpg  pivecko.jpg

Celá čtvrteční trasa měřila 70 km a nastoupáno máme 1.630 m.

 

Třetí den – pátek

Páteční trasa je nejdelší a troufnu si říci i nejhezčí. Dělíme se na dva týmy. První skupina startuje směrem Rosenau a dále do národního parku Kalkalpen po stejnojmenné cyklistické stezce. Druhá jede v opačném směru s tím, že se potkáme někde u přehrady Steyr Klauser Stausee a pojedeme zpět společně.

Po cca 10 km od městečka Rosenau sjíždíme z hlavní silnice na štěrkovou cestu vedoucí až do parku. Na prvním stoupání se opět pěkně zahřejeme. Výstup je zakončen přírodní občerstvovací stanicí s chlazenými nápoji ve dřevěném korýtku.

 

Petr N. ještě zalévá květiny na chatrči a pokračujeme dále vstříc zážitkům.

pn_zalejvani.jpg       korytko.jpg

Trasa vede zpočátku po štěrkové hřebenové cestě a následně navazuje krásný kamenitý singltrack nad říčkou Krumme Steyrling. Místy je pěšina přetnuta padlým stromem, místy se musí přenášet větší kameny.

pp_mtb.jpg   robo_mtb.jpg

 

Na celé trase jsou nádherné výhledy dolů na říčku i na protější skály. Cestou potkáváme i přírodní tábořiště s možností noclehu. Sjíždíme do údolí a opouštíme přírodní park. V lesní restauraci je nějaká místní veselice, dáváme si pivečko a pokračujeme zpět do civilizace.

panoramata.jpg

Trasa vede přes město Molln po rozpálené asfaltové cyklostezce do města Klaus an der Pyhrnbahn. Teplota na asfaltu i ve městě stoupla možná přes 40 st. Usedáme na zahrádku hotelu pod deštník, kde je horko ještě větší. Druhá skupina tu na nás ale již nečekala, a tak vyrážíme zpět opět samostatně.

nadrz.jpg  

Protože se nám nechce dále pokračovat po asfaltu, nevšímáme si zákazu vjezdu pro cyklisty a jedeme po lesní cestě. Nečekaně na nás ovšem vybíhá rozzuřený sedlák s vidlemi v ruce. Prý je to jeho soukromá cesta a máme se vrátit. To se nám nechce, a tak smlouváme. Nakonec jsme ho umlčeli dvaceti Eury a pokračujeme dále. Z druhé strany nás čeká podobný rapl. To již máme ale zkušenosti a tak se tváříme, že ho neslyšíme a ujíždíme bez pokuty. Finální pivečko ve Windischgarstenu a hurá na apartmán.

Celkem jsme ujeli přes 100 km a nastoupali 1.786 m

 

Čtvrtý den – sobota

Závěrečnou sobotní etapu jedeme společně. Opět do parku Kalkalpen přes Rosenau a vyjížďkou na hřebenovku.

 

Nevynecháváme zastávka v přírodní občerstvovačce.

skupinova.jpeg   dsc01167.jpg 

Přes „drobné“ komplikace se vracíme zpět do Windischgarstenu na oběd a pivko a vracíme se za mírného deště zpět na apartmán.

Závěrečná večeře od paní Evy plní naše vyhladovělé žaludky

knedle1.jpg  knedle2.jpg  knedle3.jpg  knedle4.jpg

Minulé ročníky:

1. ročník (2011) - Bad Goisern

2. ročník (2015) - Gossau

3. ročník (2016) - Zell am See

4. ročník (2017) - Westendorf

5. ročník (2018) - Sankt Martin am Grimming